Liseliler Zincirlerini Kırıyor!

Ankara'da İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenmesi planlanan Lise Hackathon Maratonu için geri sayım başladı. 

 2018 yılında özel okullara birçok alanda kurumsal danışmanlık ve destek vermek üzere kurulmuş bir yapı olan DMG Akademi, Türkiye'deki lise öğrencilerinin dijital dönüşümü kavraması, bu sürece dahil olması ve üretimde bulunabilmesi amaçlarıyla güncel bir yarışma türü olan hackathon etkinlikleri düzenlemeye başladı. Çalışmalarına pilot bölge olarak Ankara'daki İmam-hatip liselerinden başladıklarını belirten Teknoloji Organizatörü  Okan Özbay, kısa sürede diğer liselilere ve tüm Türkiye'ye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. 
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TRT, Bilişim Vadisi, GTO, ARD ve ATO gibi büyük kurumlar tarafından desteklenen projeyi DMG Akademi'ni kurucularından da olan Gülnihal Özkan koordine ediyor. 
Gençlerin dijitalleşme ve yeni dijital medeniyet konularında bilinçlendirilmesi ve hackathonun duyurulması amacıyla 6 proje okulu ziyaret edildi ve bilgilendirme konferansı yapıldı. Şehit Ahmet Özsoy Kız İmam Hatip Lisesi, Batıkent Şehit Demet Sezen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ümitköy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, Atatürk Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ankara Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaret edilen proje okullarındandı. Gençlerin dijital süreçlere ve hackathona ilgisi yoğundu.
Bir tasarım yarışması olarak konumlanan hackathonda son teknolojiye ve dijitalleşme sürecine uygun atölye çalışmaları, yarışma ve oyunların yer alacağı duyuruldu. Gençler hikaye, grafik, müzik ve video kategorilerinde yarışacak. 24 saat sürecek olan üretim sürecinin ardından öğrenciler ürettiklerini yarışma jürisine kendileri sunacaklar. Buna göre 28-29 Ocakta kesin ve yedek katılımcıların açıklanmasının ardından 30 Ocak - 1 Şubat'ta yarışmanın yapılması ve ödül töreninin gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Hackathon sonrasında öğrencilerin dijitalleşme sürecinin farkında olacağı bir deneyim yaşamış olmasının yanı sıra bir tatil fırsatı ve sürpriz hediyeler de onları bekliyor!