İlk LiseHack Maratonu Bitti

Türkiye’nin ilk Liseler arası Hackathon Maratonu 31 Ocak- 1 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. DMG Akademi Yayıncılık tarafından düzenlenen ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen organizasyonda 10 farklı imam hatip lisesinden 50 öğrenci yarıştı. 

Ankara Şehit Cengiz Polat İmam Hatip Ortaokulu’nda 31 Ocak ve 1 Şubat günlerinde, 50 lise öğrencisi 15 tim halinde dijital içerik tasarımı üzerine yarıştı. Sinema, Animasyon, Kısa Film, Fikir, Hikâye, Grafik ve Afiş Tasarımı alanlarında hünerlerini gösteren gençler, ekip olarak sınırlı bir süre içinde en iyi içeriği üretme deneyimini yaşadı. 


24 Saat Boyunca Çalıştılar
Sabah erken saatlerde organizasyon salonunda bilgilendirme toplantısı yapılmasının ardından gençler üretim masalarına alındı ve yarışma başladı. 24 saat aralıksız üretim ile geçen yarışma süresince gençler hem sıkı çalıştı, hem takım olma deneyimi kazandı hem de çok eğlendi. Öğrencilere yardımcı olmak üzere onlarla birlikte çalışan 15 danışman öğretmen, 20 görevli öğretmen ve 10 gönüllü öğretmen de onlarla birlikte unutulmaz anlar yaşadı.


Yarışmacılara Sürpriz Ziyaretler 
 Yarışmanın gerçekleştirilmesi için büyük destek sağlayan Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire başkanı Ahmet İşleyen, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Hilmi Karabacak ile Keçiören Belediyesi Etüd ve Proje Müdürü Eyüp Aksoy, gençleri hackathon sırasında da ziyaret ederek yanlarında oldu. Keçiören Belediyesi öğrencilere gece çorba servisi yaparak destek sağlarken Mamak Belediyesi 12 adet tablet hediye etti. 
 TRT, Sibernetik Teknoloji, Eliz Otel, Tarnet A.Ş de organizasyonu destekleyen kurumlar arasındaydı. Bir TRT Çocuk çizgi filmi olup uzun metraj filmleriyle de dünya çapında görünürlük kazanan Rafadan Tayfa’nın yapımcısı İsmail Fidan da hackathona katılıp gençlerle sohbet etti, deneyimlerini paylaştı, üretilen içerikleri değerlendirdi ve öğrencileri stüdyosunda misafir etme sözü verdi. 

Kazanan Öğrenciler Tablet Kazandı
Üretimin tamamlanmasının ardından öğrenciler Mevlüt günçay, Mehmet Babat, Okan Özbay, Adem Ağaççıoğlu, İsmail Fidan ve Hasan Özkan’ın jüriliğinde değerlendirildi. 
2 kategoride 6 tim 18 öğrenci dereceye girdi. Her birine tablet hediye edildi. DMG AKADEMİ adına katılan öğrencilerin hepsine sertifikaları Gül Nihal Özkan ve Okan Özbay tarafından takdim edildi.